Home   News   Forums   Log in    Get personal advice    My area     Help    
|
Go to:
Alla forum
  Fråga-experten-området
  Gratis rådgivning via internet om psykologiska problem och relationsproblem
  Seroquel & dimsyn
  ** Re: Seroquel & dimsyn

KOM2002 (reply)  ** Re: Seroquel & dimsyn

** Re: Seroquel & dimsyn (Reply to: 148553 from ****** )
From: Gunborg Palme - Leg psykolog - Leg psykoterapeut - Telefon 08-664 60 92
Date: Sun, 25 Apr 2010 21:52:27 +0200
Language: Swedish

 


Reply to this message

Reply to all  

reply

FASS säger att dimsyn är en vanlig biverkan hos Seroquel. Eftersom detta är en vanlig biverkan hos Seroquel, och eftersom dimsynen uppstod när dosen höjdes till 300 mg per dygn, är det mycket troligt att Seroquel är orsak till synproblemet. Folk som fått dimsyn av Fluoxetine (Fontex) rapporterar att symptomen inte försvinner ett halvår efter det att de slutat med Fontex. Patienter rapporterar "tankedimma" när de tagit Seroquel. Har han upplevt det?

Patienter rappoterar denna tankedimma efter att ha tagit Seroqul säsklt på morgonen ("Jag kan inte gå upp på flera timmar")

En patient rapporterar att han sovit hela dagen efter att ha tagit 2200 mg Seroquel.

Om du går till Google och skriver söksträngen "seroquel fog" så hittar du dessa och fler liknande patientberättelser, mest på engelska.

Kan han byta till annat läkemedel istället för Seroquel?




How much is 3 + 9 :
Write Reply to Archive 337367

Author or secret name (pseudonym):
Subject:
Language:
Enter the text...  Plain Text  Guess  HTML

plain
Plain text
reply
Reply
happy
Happy
sad
Sad
angry
Angry
question
Question


You are not logged in
Today's date: Mon, 18 Dec 2017 13:37:52 +0100
KOM 2002