Home   News   Forums   Log in    Get personal advice    My area     Help    
|
Go to:
Alla forum
  Fråga-experten-området
  Gratis rådgivning via internet om psykologiska problem och relationsproblem
  Seroquel & dimsyn

KOM2002 (question)  Seroquel & dimsyn

Reply to Messages in thread:

reply ** Re: Seroquel & dimsyn , Gunborg Palme - Leg psykolog - Leg psykoterapeut - Telefon 08-664 60 92 , 25 Apr 2010 21:52
Seroquel & dimsyn
From: ******
Date: Fri, 23 Apr 2010 19:57:33 +0200
Language: Swedish

 


Reply to this message

Reply to all  

question
Min sambo äter Seroquel sen några månader tillbaka och har nyligen gått upp i dos till 300 mg per dag. För några dagar sedan började hennes syn kraftigt försämras och undersökning vid ögonakuten och hos optiker gav inga svar. Diabetes som orsak kunde också uteslutas efter provtagning på VC. En av biverkningarna av Seroquel är just dimsyn och vi undrar om det är troligt att den är orsaken? Psykiatern som förskrev Seroquel hade ingen erfarenhet av detta men förslog att hon skulle gå ned till 200 mg per dag för att se om det kunde hjälpa. Har sökt i litteratur om detta problem men inte hittat om dimsynen skulle vara övergående eller av kronisk karaktär.

How much is 2 + 5 :
Write Reply to Archive 337367

Author or secret name (pseudonym):
Subject:
Language:
Enter the text...  Plain Text  Guess  HTML

plain
Plain text
reply
Reply
happy
Happy
sad
Sad
angry
Angry
question
Question


You are not logged in
Today's date: Sat, 16 Dec 2017 06:11:02 +0100
KOM 2002