Home   News   Forums   Log in    Get personal advice    My area     Help    
|
Go to:
Alla forum
  Fråga-experten-området
  Gratis rådgivning via internet om psykologiska problem och relationsproblem
  Seroquel & dimsyn
MER INFO

KATEGORIER

KOM2002 (question)  Seroquel & dimsyn

Thread Messages in thread:

reply ** Re: Seroquel & dimsyn , Gunborg Palme - Leg psykolog - Leg psykoterapeut - Telefon 08-664 60 92 , 25 Apr 2010 21:52
question Seroquel & dimsyn , ****** , 23 Apr 2010 19:57
 148553. To top of pageTop   Next message down
Seroquel & dimsyn
From: ******
Date: Fri, 23 Apr 2010 19:57:33 +0200
Language: Swedish

 


Reply to this message

Reply to all  

question
Min sambo äter Seroquel sen några månader tillbaka och har nyligen gått upp i dos till 300 mg per dag. För några dagar sedan började hennes syn kraftigt försämras och undersökning vid ögonakuten och hos optiker gav inga svar. Diabetes som orsak kunde också uteslutas efter provtagning på VC. En av biverkningarna av Seroquel är just dimsyn och vi undrar om det är troligt att den är orsaken? Psykiatern som förskrev Seroquel hade ingen erfarenhet av detta men förslog att hon skulle gå ned till 200 mg per dag för att se om det kunde hjälpa. Har sökt i litteratur om detta problem men inte hittat om dimsynen skulle vara övergående eller av kronisk karaktär.
 148579. To top of pageTop Previous message Previous message  
** Re: Seroquel & dimsyn (Reply to: 148553 from ****** )
From: Gunborg Palme - Leg psykolog - Leg psykoterapeut - Telefon 08-664 60 92
Date: Sun, 25 Apr 2010 21:52:27 +0200
Language: Swedish

 


Reply to this message

Reply to all  

reply

FASS säger att dimsyn är en vanlig biverkan hos Seroquel. Eftersom detta är en vanlig biverkan hos Seroquel, och eftersom dimsynen uppstod när dosen höjdes till 300 mg per dygn, är det mycket troligt att Seroquel är orsak till synproblemet. Folk som fått dimsyn av Fluoxetine (Fontex) rapporterar att symptomen inte försvinner ett halvår efter det att de slutat med Fontex. Patienter rapporterar "tankedimma" när de tagit Seroquel. Har han upplevt det?

Patienter rappoterar denna tankedimma efter att ha tagit Seroqul säsklt på morgonen ("Jag kan inte gå upp på flera timmar")

En patient rapporterar att han sovit hela dagen efter att ha tagit 2200 mg Seroquel.

Om du går till Google och skriver söksträngen "seroquel fog" så hittar du dessa och fler liknande patientberättelser, mest på engelska.

Kan han byta till annat läkemedel istället för Seroquel?




You are not logged in
Today's date: Wed, 18 Oct 2017 14:53:13 +0200
KOM 2002