Leg. Psykoterapeut Gunborg Palme
Kognitiv, gestalt-, insikts-, familjeterapi.
Huvudförfattare till Web4Health.
Stockholm nära Karlaplan.
Home   News   All forums   Log in    Get personal advice    My area     Help    
|
Go to:
Alla forum
  Fråga-experten-området
  Gratis rådgivning om psykologiska problem och relationsproblem
  Jag vill inte vara rädd
  Re: Jag vill inte vara rädd
MER INFO

KATEGORIER

KOM2002 (question)  Jag vill inte vara rädd

To: Gratis rådgivning om psykologiska problem och relationsproblem

Thread Messages in thread:

reply Re: Jag vill inte vara rädd , Gunborg Palme - Leg psykolog - Leg psykoterapeut - Telefon 08-664 60 92 , 14 May 2008 04:07
question Jag vill inte vara rädd , ****** , 12 May 2008 11:49
 123920. To top of pageTop   Next message down
Jag vill inte vara rädd
From: ******
Date: Mon, 12 May 2008 11:49:23 +0200
Language: Swedish

 


Reply to this message

Reply to all  

Show History  

Ignore  

question
Jag är så rädd att bli lämnad
Det är något konstigt i min kropp. En känsla som tynger mitt sinne, det är jobbigt just nu, riktigt jobbigt. Allt var så bra, allt var så fantastiskt bra. Sen kom bomben, en bomb som gjorde att jag aldrig känt mig så sviken. Mitt hjärta krossades i tusentals bitar. Jag ville inte tro på det hon sa, jag ville inte lyssna men ändå insåg jag att det höll på att hända. Hon sa att det inte var vi längre, hon sa att vi inte kunde utvecklas mer. Hon sa att vi är alldeles för olika. Hon sa att det inte kommer att gå. Hon sa att hon älskar mig men hon trodde att vi inte var menade för varandra. Bara den tanken krossade mig likt en ihjältrampad myra mot asfalten. Platt, ynklig och död. Usch – så vill jag aldrig känna igen.

Ju mer jag tänker på orden ju mer ledsen blir jag. Jag har alltid älskat henne. Från stunden då jag mötte hennes blick för första gången så var det som att jag redan kände henne, kanske var det därför allt gick så fort - men det var ju för att vi två skulle bli ett. Vi kompletterar varandra på ett sätt som inga andra gör. Nu har vi snart varit tillsammans i tre år.

Jag fick panik, jag var så fruktansvärt rädd, jag var rädd att hon skulle lämna mig. Jag har aldrig känt mig så förkrossad i hela mitt liv. Allt, precis allt i mitt och hennes liv sveptes förbi i mitt huvud och just i den stunden hade jag förlorat det.

Vi pratade ut och hon berättade allt hon kände. Hon berättade om ett intresse som hon börjat engagera sig i men inte vågat berätta för mig. Hon trodde inte att jag skulle förstå. Jag lyssnade och respekterade hennes "nya liv".

Nu har hon insett att hon älskar mig och hon säger det också. Jag vet att hon älskar mig. Men jag är fortfarande rädd, jag är rädd att hon ska säga det igen. Varför tvivlade hon?

Jag är så förbannat rädd att hon kommer att säga samma sak igen, jag vill inte bli krossad. JAG VILL INTE.

Hur ska jag göra för att sluta vara rädd?

 124067. To top of pageTop Previous message Previous message  
Re: Jag vill inte vara rädd (Reply to: 123920 from ****** )
From: Gunborg Palme - Leg psykolog - Leg psykoterapeut - Telefon 08-664 60 92
Date: Wed, 14 May 2008 04:07:34 +0200
Language: Swedish

 


Reply to this message

Reply to all  

Show History  

Ignore  

reply

Det finns inga garantier i livet. Den vi älskar kan dö ifrån oss. Din rädsla kan göra dig svår att leva med och få dig att göra saker som skadar er relation.

Hon tvivlade, därför att hon var rädd att du skulle hindra henne att ägna sig åt sitt nya intresse. När du ger henne den frihet hon behöver, tvingas hon inte att välja bort dig för att få förverkliga sig själv.


You are not logged in
Today's date: Thu, 24 Jul 2008 10:39:06 +0200
KOM 2002